Salut, îți poți crea un cont nou sau te poți autentifica.

Antinevralgic Forte x 20 comprimate Zentiva

Antinevralgic Forte x 20 comprimate Zentiva
Producător: Zentiva
Cod produs: 2155
Disponibilitate: În Stoc
Preţ: 13,60 RON
Fără TVA: 12,48 RON
Cant:  
   - SAU -   

Indicatii : destinat utilizării la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi mai mult, pentru a trata: cefaleea din episoadele de migrenă cu sau fără aură (simptome ce preced atacul migrenos şi durează de la câteva minute până la o oră), cefaleea de tip tensional .

Compozitie si rolul componentelor : Substanţele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol şi cafeină. Un comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg şi cafeină 50 mg. Paracetamolul ameliorează durerea şi reduce febra. Acidul acetilsalicilic ameliorează durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracarează simptomele de oboseală, promovează motivaţia şi performanţa mentală. Scurtează timpul până la începutul acţiunii aciduluiacetilsalicilic şi paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor. Această combinaţie de substanţe active, este mai eficientă decât utilizarea substanţelor separat (paracetamol sau acid acetilsalicilic sau cafeină) sau a combinaţiei duble (paracetamol şi acid acetilsalicilic). Această combinaţie scade cantitatea de analgezice necesară.

Contraindicatii :  alergie la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament , salicilaţi sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (medicamente utilizate pentru tratarea durerii, a febrei sau a inflamaţiei), ulcer gastric sau intestinal, probleme severe cu inima, sau cu ficatul, predispoziţie crescută la sângerări, utilizaţi 15 mg metotrexat pe săptămână sau mai mult (un medicament folosit la tratarea poliartritei reumatoide, psoriazisului sau diferitelor cazuri de cancer), ultimele trei luni de sarcină, aveţi sub 17 ani şi aveţi în acelaşi timp febră .

Doza si mod de administrare : Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur.
Cu excepţia cazului în care v-a fost altfel prescris de către medicul dumneavoastră, doza recomandată pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel puţin 4 ore, până la de trei ori pe zi, dacă este necesar. Doza maximă zilnică nu trebuie să depăşească 6 comprimate în orice perioadă de 24 ore. Comprimatele trebuie să fie dizolvate într-o cantitate mică de lichid sau înghiţite întregi (fără a le
mesteca) cu o cantitate suficientă de lichid. Nu luaţi acest medicament pentru mai mult de 3 - 4 zile cu excepţia cazului în care v-a fost recomandat de către medicul dumneavoastră, medicul dentist sau farmacist.

PastrareA nu se lasa la îndemâna si vederea copiilor. A se pastra la temperaturi sub 25 grade C , in ambalajul original.Nu utilizati produsul dupa data de expirare înscrisa pe cutie. Data de expirare se refera la ultima zi alunii respective.Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare.Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

Spune-ţi opinia

Numele tău:


Opinia ta: Notă: Codul HTML este citit ca şi text!

Nota: Rău           Bun

Introduceţi codul din imagine: