Salut, îți poți crea un cont nou sau te poți autentifica.

Antigripal PC 500mg x 20 comprimate Farmex

Antigripal PC 500mg x 20 comprimate Farmex
Producător: Farmex Company
Cod produs: 1167
Disponibilitate: Out Of Stock
Preţ: 0,00 RON
Fără TVA: 0,00 RON
Cant:  
   - SAU -   

Indicatii : Stari gripale. Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara-medie cu diferite localizari: mialgii, artralgii, alte dureri reumatice, nevralgii, dureri dentare, dureri postoperatorii, dureri intercostale, sciatica, cefalee, migrene, dismenoree. Stari febrile.

Compozitie : 1 comprimate contine acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cafeina 25 mg, fosfat de codeina 10 mg;

ContraindicatiiAceleasi ca pentru acid acetilsalicilic: afectiuni gastrointestinale active (gastrita, ulcer gastric sau duodenal), afectiuni grave hepatice si renale, deficit de G-6-PD, diateza hemoragica (hemofilie hipoprotrombinemie), copii mai mici de un an.. Atentie la asocierea cu anticoagulante cumarinice (risc de hemoragii) si sulfamide hipoglicemiante (risc de hipoglicemie). Fosfatul de codeina continut figureaza pe lista substantelor dopante (interzise la sportivi). 

InteractiuniCorticosteroizi. Potenteaza efectul ulcerigen al corticosteroizilor. Antiinflamatoare nesteroidiene. Creste riscul nefrotoxic si hemoragic al antiinflamatoarelor nesteroidiene. Asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face la doze adaptate si se va evita administrarea pe termen lung. Medicamente inductoare enzimatice (de exemplu fenobarbital, rifampicina). Risc hepatotoxic crescut pentru paracetamol. Bauturi alcoolice. Cresc riscul hepatotoxicitatii si frecventa reactiilor adverse digestive (inclusiv hemoragii). Metoclopramida. Potenteaza efectele paracetamolului. Colestiramina. Scade absobtia paracetamolului. Antidiabetice orale. Este potentat efectul lor hipoglicemiant. Alte interactini. Antigripal, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric si a glucozei in sange, iar prin continutul sau in codeina, poate pozitiva testele de control antidoping. Daca luati oricare dintre aceste medicamente, cereti sfatul medicului.

Precautii : Se impun precautii in cazul existentei urmatoarelor situatii: antecedente de gastrita (risc de hemoragii digestive), leziuni cerebrale, epilepsie, hipertensiune intracraniana (risc de agravare a hipertensiunii intracraniene), abdomen acut chirurgical (poate masca simptomatologia clinica), angina pectorala, hipotiroidism (deprimare nervos centrala), hipertrofie de prostata sau stricturi uretrale (retentie de urina). Din prudenta, produsul nu se va administra femeilor gravide si in timpul alaptarii. Daca aveti oricare dintre aceste afectiuni, cereti sfatul medicului.

Doza si mod de administrareAdulti: 1-2 comprimate de 2-3 ori/zi. Copii: 1/4-1/2 comprimat de 1-3 ori/zi, dupa varsta. Se va evita administrarea la copii sub 3 ani si tratamente indelungate. A se evita tratamentul prelungit! (poate produce obisnuinta si dependenta fizica). in general, administrarea nu trebuie sa depaseasca durata de 10 zile decat cu aviz medical. Intervalul dintre prize este de minimum 4 ore.

Pastrare : A nu se lasa la îndemâna si vederea copiilor. A se pastra la temperaturi sub 25 grade C , in ambalajul original. Nu utilizati produsul dupa data de expirare înscrisa pe cutie. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective. Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

Spune-ţi opinia

Numele tău:


Opinia ta: Notă: Codul HTML este citit ca şi text!

Nota: Rău           Bun

Introduceţi codul din imagine: